Welkom |
Omslag in tekst en beeld 2006
|
1994 |
![]() Welkom bij Omslag!Omslag, Werkplaats voor Duurzame Ontwikkeling bestaat
sinds1994
en is sedert 2000 gevestigd in Eindhoven, aan de Hoogstraat 301a.
In dit dynamische
(klooster)complex zijn zo'n tien maatschappelijke organisaties
gehuisvest. Omslag huurt ruimten in de zuidvleugel van het pand en
heeft een eigen ingang om de rechterhoek. (wat wil Omslag?)
En we hebben de beschikking over een fantastische tuin. Klik hier voor meer foto's van de Omslag-locatie.
Vanuit deze locatie wordt het dagelijks werk gedaan door een vast team van vijf medewerkers. In 2006 waren dat (vlnr): Anita Hermens, Dick Verheul, Marian Keereweer, Marta Resink en Ronnie van den Bogaart.
Ook poes Pippi hoort bij de Omslag-kern. Op drukke dagen of bij specifieke klussen krijgen we regelmatig hulp van 'tijddonateurs': in de zomermaanden kwam Joop Ligthart elke twee weken het gras maaien. En bij het verzendklaar maken van ZOZ zitten we niet zelden met z'n tienen rond de tafels. Veel handen maken licht werk...
|
![]() ZOZ - Tijdschrift voor doen-denkersElke twee maanden verschijnt een nieuw nummer van ZOZ - tijdschrift voor doen-denkers. De inhoudsopgave van ZOZ verschijnt ook op de Omslag-website. We vergemakkelijkten de aanmeldroutine voor proefnummers en nieuwe abonnementen. Ook ontwierpen we een kaart, waarmee belangstellenden een gratis proefnummer kunnen aanvragen. In de eerste maanden van 2006 ontvingen alle nieuwe abonnees op ZOZ een gratis set ansichtkaarten van De Brandnetel.
Deze wervingsacties bleven niet zonder succes. In 2006 moest
de
oplage van ZOZ tweemaal worden bijgesteld: van 1750 - via 1800 naar
1850 exemplaren per nummer. Op 31 december 2006 bedroeg het aantal
abonnees op ZOZ precies 1400. Een nieuw record! |
|
![]() Servicepunt Anders Wonen Anders LevenHet Servicepunt
Anders
Wonen Anders Leven, dat Omslag in 2005 startte, blijkt een
groot succes. Vooral de website wordt erg veel bekeken,
vele tientallen keren per dag. De aanloop in het
bezoekers-informatiepunt in Eindhoven is gelukkig wat minder. De
bibliotheek is elke week op vaste uren open voor bezoekers
en ook deze service wordt erg op prijs gesteld. Meestal zijn de
bezoekers erg onder de indruk van de veelheid aan informatie en er
vinden vaak interessante gesprekken plaats.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
![]() Op reis naar Longo MaïAl in het najaar van 2005 ontstond het plan voor een groeps-busreis naar de politieke en zelfvoorzienende coöperaties van Longo Maï in Frankrijk. Om dit plan breed bekend te maken ontwierp Omslag een informatieve website. De animo voor een reis bleek zo groot, dat we besloten het plan door te zetten. Ter voorbereiding hielden we op 18 maart een informatiedag voor potentiële deelnemers. Er kwamen ruim vijftig mensen, van wie er velen besloten mee te gaan op reis. Caroline Meijers en René Lehnherr van Longo Maï verzorgden de presentatie.
Op 28 april vertrokken 37 mensen, waaronder Omslag-medewerkers Dick, Marta en Marian, met de knalrode bus van Theaterstraat richting Zuid-Frankrijk. Het werd een onvergetelijke, tiendaagse reis, waarin we kennis maakten met vijf coöperaties, hun bewoners, hun drijfveren en hun bedrijvigheid: rondtrekken met schaapskuddes; wolspinnen en -verwerken, biologische landbouw, duurzaam bouwen; biologische druiventeelt en wijnmakerij, groententeelt en een conservenfabriekje; het eigen, vrije radiostation Radio Zinzine en de initiatieven en (politieke) acties ter bevordering van regionale productie en consumptie en zelforganisatie van kleine boeren.
Feestelijk hoogtepunt van de reis was een
optreden van Longo Maï's eigen muziekgroep Comedia Mundi. Het
werd laat die nacht...
In Longo Maï's eigen vakantiedorpje Les Magnans in Forcalquier had onze groep verschillende huizen tot zijn beschikking. Op de heen- en terugreis brachten we een bezoek aan respectievelijk Centre ECOlonie in de Vogezen en Het Ganzennest in Lotharingen. Ook hier voerden we lange, inhoudelijke gesprekken en we overnachtten er. Deelneemster Saskia Poldervaart beschreef de reis in een uitgebreid inhoudelijk verslag.
Het programma van deze reis is nog op de website beschikbaar. Het zit er namelijk in dat Longo Maï in 2008 weer een soortgelijke reis zal organiseren. Ook in het najaar kwam Longo
Maï nog een paar keer terug in de Omslag-activiteiten. |
|
![]() Aktie AgendaHet bijhouden van de landelijke Aktie Agenda is een dagelijkse taak van de medewerkers van Omslag; vooral Ronnie en Marta verrichten hiervoor veel werk. De Aktie Agenda biedt een uitgebreid overzicht van maatschappelijke acties en activiteiten in heel Nederland. In 2006 namen we initiatieven om het zelf invoeren van aankondigingen door organisatoren te stimuleren. Dit krijgt langzaam z'n uitwerking. Het aantal websites met een link naar de Aktie
Agenda groeide flink, en veel bladen en tijdschriften
publiceren relevante selecties uit de Agenda. Ook voor de
landelijke media blijkt de Aktie Agenda een bron van
informatie. |
|
![]() De Omslag-tuinDe grote Omslag-tuin voelt nog steeds als een rijk 'bezit'. De tuin, waarin we zoveel mogelijk ecologische principes toepassen, wordt elk jaar mooier. De tuin wordt ook flink gebruikt tijdens groepsactiviteiten. Ofschoon we de natuur zoveel mogelijk haar eigen gang laten gaan, vraagt de tuin toch flink wat onderhoud
Op een druilerige dag in maart rooiden we een
doodzieke iep. We kregen deskundige hulp en er moest een hoogwerker
aan te pas komen om de klus te klaren. Toen de boom eenmaal geveld
was, konden we de aantasting door de iepenspintkever pas goed
constateren. We lieten een (verantwoord geschilde) stronk van twee
meter hoogte staan. Misschien een toekomstige
totempaal?...
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() De kale plek werd in no-time ingenomen door andere planten; er komt nu immers veel meer zonlicht. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Al vroeg in het voorjaar konden we genieten
van
de pracht van de biologische (!) bloembollen, die we bestelden bij Natural
Bulbs. Toen we begin mei terugkwamen van Longo Maï stond
de tuin er op z'n allermooist bij! Hieronder zomaar wat
sfeerbeelden van de Omslag-tuin: een heerlijke plek om te
zijn...
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() In de gortdroge juli-maand veranderde het grasveld in een dorre steppe. Veel eenjarige planten legden het loodje en ook het moestuintje produceerde maar matig. Warmteminnende planten en struiken hadden het daarentegen goed naar hun zin; de jasmijn bloeide tegen de klippen op en ook de druiven gedijden goed in droogte en hitte.
Toen het eindelijk begon te regenen, leefde de hele tuin weer op. In september was het gras weer groen en veel planten begonnen aan een tweede bloei. En tot in november bloeiden de rozen...
|
|
![]() De zonnepanelenHet hele jaar hebben we kunnen profiteren van de schone stroom die wordt opgewekt door de vier zonnepanelen op het dak van de pergola in de Omslag-tuin. De zonnepanelen zijn een cadeau van de donateurs van Omslag, ter gelegenheid van ons tienjarig bestaan in 2004. Ze werden in 2005 in gebruik genomen.![]() |
|
![]() Veel mensen over de vloerOnze eigen werkruimten zijn lang niet altijd toereikend op dagen met veel bezoekers. Dan kunnen we gelukkig uitwijken naar een 'wissellokaal', verderop in het grote kloostercomplex. Deze ruimte wordt niet structureel verhuurd en er vinden allerlei soorten activiteiten plaats: van yogalessen en kerkdiensten, tot evaluatiedagen van GroenFront, maaltijden en cursussen. Omslag gebruikte het lokaal in 2006 verschillende malen tijdens drukbezochte Aanloopdagen. Daarbij veranderde de inrichting na afloop in een restaurant. Ook voor de cursus Solidaire Economie weken we uit naar dat lokaal. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
![]() Alweer Longo Maï...Op 26 augustus brachten verschillende deelnemers aan de reis naar de coöperaties van Longo Maï in Frankrijk verslag uit tijdens een drukbezochte Aanloopdag bij Omslag. Op 18 november organiseerden we opnieuw een informatiedag over Longo Maï. Die dag stond de coöperatie Hof Ulenkrug in voormalig Oost-Duitsland centraal, waar in 2006 een autonoom zonne-energieproject werd voltooid. René Lehnherr en Ieke Dekker (die al vele jaren op de Ulenkrug woont) hadden een nieuwe film over deze coöperatie meegebracht, die zelfs Nederlands is ondertiteld! De film is opgenomen in de collectie van de bibliotheek van Omslag.
Bij deze gelegenheid werd het initiatief gelanceerd om in de zomer van 2007 een groepsreis per bus naar de Longo Maï-coöperaties in Duitsland, Transkarpatië en Oostenrijk te gaan maken.
In september was er in de Omslag-tuin een reünie van de reisgenoten. Er waren erg veel foto's, humoristische filmpjes (alleen voor insiders..), en iedereen had iets meegebracht voor de gezamenlijke maaltijden. Enkele mensen vertelden dat ze serieuze plannen hadden om later nog eens voor langere tijd naar een van de coöperaties terug te gaan (en dat gebeurde ook!)
|
|
![]() Cursus Solidaire EconomieIn september en oktober organiseerde Omslag samen met Projectgroep Vóór de Verandering de cursus Inleiding Solidaire Economie. Op acht opeenvolgende woensdagavonden gingen we op zoek naar alternatieven voor het neo-liberalisme. Elke avond werd ingeleid door een andere spreker, achtereenvolgens door Kees Hudig (XminY), Lou Keune (Vóór de Verandering), Thera van Osch (OQ Advies), Andre Jonkers (Vereniging Solidair) en Willem Hoogendijk (Stichting Aarde). De cursus zat met ruim twintig aanmeldingen helemaal vol. Twee medewerkers van Omslag fungeerden wisselend als gespreksleider. De inhoud van de cursus is beschikbaar op de website van Vóór de Verandering.
Om het pleidooi voor een andere manier van economisch meten
kracht bij te zetten, ondertekende Omslag een petitie
aan de Tweede Kamer, opgesteld door o.a. dr. Lou Keune en prof.
dr. Bob Goudzwaard, op initiatief van Vóór de
Verandering. |
|
![]() Wereldmaaltijden in 2006Opmerkelijk is, dat de Wereldmaaltijd in 2006 zomaar ineens werd ontdekt door het Middelbaar Onderwijs. Er vonden enkele grote, zeer geslaagde, maaltijden plaats in ondermeer Horst, Geldrop, Hilversum en Eindhoven.Als basis voor deze maaltijden werd het Wereldmaaltijd-informatiepakket gebruikt, een co-productie van Omslag en Stichting WereldDelen.
Ook allerlei andere groepen organiseerden in 2006 een Wereldmaaltijd; voor sommigen is het een jaarlijks terugkerende activiteit aan het worden. Uitgebreide verslagen en en foto's zijn beschikbaar op de website.
|
|
![]() Niet-WinkeldagVoor het twaalfde achtereenvolgende jaar vierde Nederland op de laatste zaterdag van november Niet-Winkeldag. Omslag introduceerde Buy Nothing Day in 1995 in Nederland. Evenals in tientallen andere landen gingen actievoerders de straat op om op vrolijke en opvallende wijze aandacht te vragen voor de gevolgen van de Westerse overconsumptie en de invloed van reclame op ons dagelijks leven. Op 26 november 2006 waren er acties in Deventer, Gouda, Hilversum, Rotterdam (div.), Tilburg, Utrecht (div.), Vlissingen en Wageningen. Ook dit jaar was er weer een hoop creativiteit!Klik hier voor de actieverslagen en foto's!
Ter inspiratie en ondersteuning van de actievoerders maakte
Omslag een actiehandleiding en
een
informatieve folder. Achtergronden van Buy Nothing Day,
contactgegevens van initiatiefgroepen in andere landen en
informatie voor de media houden we bij op een speciale website: www.koopniets.nl.
Daar staan ook
verslagen, foto's en filmpjes van de acties in 2006 en in
voorgaande jaren. |
|
![]() Nieuwe serie AanloopdagenIn het najaar organiseerden we enkele Aanloopdagen: ontmoetingsdagen voor doeners, denkers en zoekers die actief willen werken aan de wereld en die van gedachten willen wisselen met medestanders. Elk dag heeft een ander thema en wordt ingeleid door een spreker vanuit de praktijk.
Bij Aanloopdagen blijft meestal de helft van de deelnemers na afloop meeëten. In de keuken van Omslag bereiden ze dan samen een biologisch-vegetarische maaltijd - die altijd verrasend lekker uitpakt! De grote werkruimte van Omslag verandert dan in een restaurant. Deze informele uitloop biedt extra gelegenheid voor het leggen of verstevigen van contacten.
|
|
![]() Kraampjes, acties, symposia en excursiesDe Omslag-kraam kwam dit jaar niet echt vaak
uit
z'n koffer. Op 20 mei hadden we een prominente plaats op de
informatiemarkt van het Nederlands
Sociaal Forum in
Nijmegen, waar we veel belangstellenden trokken. Natuurlijk namen
Omslag-medewerkers deel aan verschillende workshops. Ook aan tal
van andere acties en campagnes verleende Omslag actief
steun:
Marta treinde begin oktober naar Duitsland voor een kennismakingsweekend op ecodorp ZEGG in Belzig, bij Berlijn. Haar verslag verscheen in ZOZ 77. Hieronder wat foto's van dit ecodorp.
Natuurlijk bieden ook vakanties vaak mogelijkheden voor
interessante ontmoetingen en inspiratie en soms berichten we
daarover ook in ZOZ. Zoals Marta's weekje beeldhouwen in 'Zimbabwe
op de Veluwe' (3 x l); het ontdekken van een 'beestentoren'
van Hans Carlier (m) en overnachtingen in de NIVON-huizen
in Bennekom en Eerbeek (lees ZOZ 75). Ronnie ging met de bus naar
Noorwegen, waar hij in Oslo ook op bezoek ging bij de organisatie Changemaker, een soort
Noorse 'omslag'.
Een bezoek van Dick en Marta aan Dwaaltuin Het Heelal in Vorden (5 x l) maakte Marta enthousiast om ook te leren mozaïeken met oud serviesgoed (in de container van onze buren - Emmaus - is immers volop afval te vinden... ). In december deed ze alvast mee aan een workshop 'mozaïeken maken voor buiten', georganiseerd door vakgroep Wilde Weelde, bij VIBA Expo in Den Bosch. Leuk om te doen, maar nog niet zo gemakkelijk...
|
|
![]() Rondje Hoogstraat en De Vierde KamerElke woensdagochtend drinken de medewerkers van alle organisaties in het grote kloostercomplex gezamenlijk koffie. Dat is gezellig en belangrijk voor de onderlinge contacten, omdat we elkaar dan in een informele sfeer ontmoeten. Eens per jaar praten vertegenwoordigers van alle organisaties elkaar bij tijdens het 'Rondje Hoogstraat'. Natuurlijk zijn er binnen het pand ook allerlei andere samenwerkingsinitiatieven.![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
![]() Volop netwerkenEen belangrijk onderdeel van het dagelijkse Omslag-werk - netwerken - is lastig in foto's te vangen. Naast talloze persoonlijke gesprekken, hebben ook de websites die Omslag onderhoudt een belangrijke functie om mensen snel te informeren en met elkaar in contact te brengen. Naast de algemene website van Omslag, zijn dat de Aktie Agenda, het landelijk Servicepunt Anders Wonen Anders Leven, de Wereldmaaltijd en de website rond internationale Niet-Winkeldag: Koop Niets! Naast websites, zijn er ook allerlei mailinglijsten waarlangs Omslag regelmatig nieuws en oproepen verspreidt en ontvangt. Belangrijke schakels in dit netwerk zijn ondermeer de mede door Omslag opgezette mailinglijsten: aktielijst, vredeslijst en duurzaamlijst. Andere belangrijke nieuws- en uitwisselingsplatforms zijn Indymedia, wereldcrisis, INSnet en de permacultuur-discussiegroep.Veelgeraadpleegde Omslag-bronnen zijn: de vacatures, de nieuwsrubriek en de advertenties en oproepen op
de Omslag-website, de maandelijkse elektronische
nieuwsbrief van het Servicepunt
Anders Wonen Anders
Leven en actueel
nieuws rond
'anders' wonen. |
|
![]() Persbureau OmslagEen andere netwerk-functie van Omslag vervult Persbureau Omslag. |
|
![]() Redactie in actie (... ook in de keuken)Elke organisatie ontwikkelt zo zijn eigen tradities. Een van de tradities bij Omslag is, dat het redactieteam van ZOZ eens per twee maanden de keuken in duikt om - soms met gasten - samen te koken. Om de beurt kiest een van ons een kookboek en verzamelt daaruit recepten voor een maaltijd. De Omslag-maaltijden zijn altijd vegetarisch en zoveel mogelijk biologisch en seizoensgebonden. Onze ervaringen beschrijven we in ZOZ. 2006 was een echt smuljaar! Hieronder laten we u meegenieten van onze culinaire avonturen; de recepten kunt u er in ZOZ op nalezen...
|
|
![]() Nieuwe producten in het Omslag-winkeltjeHet assortiment in het Omslag-winkeltje werd in 2006 met enkele nieuwe producten uitgebreid: in de eerste helft van 2006 verkochten we het Engelstalige boek Creating a Life Together - over het opzetten van leefgemeenschappen en ecodorpen. Het Duitstalige boek Utopie und Revolte nach '68 - over de geschiedenis van de coöperaties van Longo Maï werd aan het aanbod toegevoegd, evenals het boek De slag om de Schinveldse bossen, over de acties van GroenFront tegen het kappen van bomen. Eind 2006 besloten we de geprinte versie van de internetcursus Permacultuur van Douwe Beerda in de verkoop te nemen.
Producten die we regelmatig moeten bijbestellen zijn de
zevenkleurige vredesvlaggen,
de gids Eurotopia
(met
beschrijvingen van ruim 300 leefgemeenschapen in Europa), de
fietsstickers 'Een auto
minder' en de populaire tasjes met de tekst
'All
the arms we need'. En dan zijn er ook nog de 'eigen'
Omslag-producten: het Wereldmaaltijd-informatiepakket,
het boek Anders Wonen
Anders Leven, pakjes met hergebruiketiketten,
setjes verhuiskaarten
'Ik ga anders wonen' en de ansichtkaarten 'All the
arms we need'.
In 2006 was goed merkbaar dat steeds meer mensen via Omslag's internet winkeltje
bestellen. |
|
![]() Giro-perikelen en bestellingenOmdat er vanaf 2007 van alles zou gaan veranderen met betrekking tot de girobetalingen, moest ook de Omslag-administratie worden aangepast. Een kolfje naar de hand van onze financieel- en computertechnisch medewerker Dick Verheul, die meteen ook Omslag's winkeltje op internet aanpaste. Het was wel even omschakelen voor Anita Hermens en Marian Keereweer die de betalingen en bestellingen bij Omslag verwerken.
|
|
PersoneelswisselingenBegin 2006 moesten we helaas afscheid nemen van Annemarie Opmeer. Zij werd per 1 maart 2006 de nieuwe hoofdredacteur van het blad van Milieudefensie; we blijven elkaar dus nog regelmatig tegenkomen! Wie wel bleven in 2006 waren (vlnr): Dick Verheul, Marta Resink, Anita Hermens, Marian Keereweer en Ronnie van den Bogaart. Zij vormden in 2006 het vaste Omslag-team en gaan ook mee 2007 in.
|
|
![]() Tot ziens bij Omslag!Omslag organiseert regelmatig activiteiten op de eigen locatie of elders. Voor actueel nieuws en aankondigingen van Omslag-activiteiten kunt u de website raadplegen. En natuurlijk is ZOZ een onmisbare informatiebron. In 2007 komen er weer vaker Aanloopdagen.
![]() Kent u ZOZ nog niet? Vraag een proefnummer! Wie Omslag financieel wil steunen, kan een donatie overmaken. Werk ook mee aan een duurzame en solidaire wereld! |
|
|
© 2007 Omslag,
Eindhoven. Tel. 040-2910295